Tanzania i Zanzibar to w pewnym sensie to samo. Te kraje połączyły się w 1964 roku. Zanzibar nadal zachowuje połowiczną autonomię. Zanzibar oddziela od kontynentu afrykańskiego kanał Zanzibarski. Ponadto jest to wyspa o niezwykle wysokich walorach geograficznych. Historycznie Zanzibar znajdował się równocześnie pod wpływami arabskimi i perskimi. Następnie stał się własnością Portugalii, by potem stać się częścią sułtanatu Omanu oraz Wielkiej Brytanii. W wyniku tego wykształciła się tam specyficzna kultura łącząca w sobie wiele elementów. Na wyspie można spotkać sąsiadujące ze sobą kościoły i meczety.

Tanzania

Tanzania położona w Afryce Wschodniej, graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi i Mozambikiem. Jej stolicą jest miasto Dar es Salaam. Językiem urzędowym Tanzanii jest język suahili.

Klimat

Klimat Tanzanii jest tropikalny, gorący i wilgotny. Występują dwie pory roku; pora deszczowa trwa od kwietnia do października, natomiast pora sucha od listopada do marca. Ponadto średnia roczna suma opadów wynosi około 1500 milimetrów (59 cali).

Ludność

Według spisu ludności z 2012 roku, Tanzania liczyła 43 miliony mieszkańców.

Tanzania – PKB na mieszkańca.

W 2017 roku PKB Tanzanii wynosiło 3 947,00 USD na mieszkańca.

Oczekiwana długość życia przy urodzeniu

Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w Tanzanii szacuje się na 64 lata dla mężczyzn i 66 lat dla kobiet.

Wskaźnik alfabetyzacji.

Wskaźnik alfabetyzacji w Tanzanii oszacowano na 87% w 2015 roku.

Tanzania – Urbanizacja

Urbanizacja w Tanzanii jest niska w porównaniu do wielu krajów. W 2011 roku tylko 13,8% Tanzańczyków mieszkało na terenach miejskich.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *